Հունիսի 6-ին Ավանդական բժշկության համալսարանը հյուրընկալեց ՀՀ-ում Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության հյուպատոսին՝ պարոն Արա Մկրտչյանին և հյուպատոսական բաժնի աշխատակցուհի՝ Սոֆյա Պողոսյանին։
Նրանք հանդիպում ունեցան համալսարանի ղեկավարության հետ, շրջեցին համալսարանի տարածքում, ծանոթացան ակադեմիական միջավայրին, ԱԲՀ-ի կրթական ծրագրերին և կրթական գործընթացի առանձնահատկություններին։ Այնուհետև հանդիպեցին հորդանանցի ուսանողներին՝ ջերմ և բովանդակալից զրույցի ընթացքում քննարկելով նրանց կրթական կարիքներն ու ակնկալիքները։ Հանդիպման հիմնական առանցքում ուսանողների կրթական հնարավորություններն էին՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հորդանանում, ինչպես նաև երկկողմ ապագա համագործակցության հնարավոր ուղիները։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին մի շարք կարևոր հարցեր՝ սկսած կրթության ոլորտում համատեղ նախաձեռնություններից մինչև տուրիզմի զարգացումը, որպես խթան կրթության համար։ Հյուպատոսը հատուկ շեշտեց, որ ակտիվ զբոսաշրջային շարժը կարող է նպաստել նաև երկկողմ կրթական կապերի ամրապնդմանը։
Նրանց այցը բացառիկ հնարավորություն էր ինչպես համալսարանի ղեկավարության, այնպես էլ մեր ուսանողների համար՝ անմիջական շփման և երկխոսության ձևավորման տեսանկյունից։
Թե՛ ԱԲՀ-ի ղեկավարությունը, թե՛ հյուպատոսը վստահեցրին, որ փոխադարձ պատրաստ են օժանդակել բոլոր այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են երիտասարդների կրթության զարգացմանն ու միջազգային ինտեգրմանը։

On June 6, the University of Traditional Medicine hosted the Consul of the Hashemite Kingdom of Jordan to the Republic of Armenia, Mr. Ara Mkrtchyan, along with Consular Officer Ms. Sofya Poghosyan.
They held a meeting with the university leadership, walked around the university, and became acquainted with the academic environment, the university's educational programs, and the specifics of its learning process. They then met with Jordanian students, engaging in a warm and meaningful discussion focused on the students’ educational needs and expectations. The main focus of the meeting was the educational opportunities available to students both in Armenia and Jordan, as well as potential paths for bilateral future collaboration.
Several important topics were discussed, ranging from joint initiatives in the field of education to the development of tourism as a catalyst for education. The Consul particularly emphasized that increased tourism activity could contribute to strengthening bilateral educational ties.
Their visit was a unique opportunity for both the university leadership and the students to establish direct contact and open dialogue.
Both the UTM leadership and the Consul reaffirmed their readiness to support all initiatives aimed at advancing youth education and fostering international integration.