ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպան Յոգեշվար Սանգվանը պաշտոնական այցով հյուրընկալվեց Ավանդական բժշկության համալսարանում: Սա նրա առաջին այցն էր համալսարան, համալսարանի համար՝ երկրորդ դեսպանի այցը: Դեկան Անահիտ Կարապետյանը ողջունեց դեսպանին ու հյուրերին, ընդգծեց, որ մեծապես կարևորում է հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունները ՝ հիշեցնելով, որ դրանց ակունքները սկիզբ են առել դեռևս վաղ անցյալում:
«Հայ-հնդկական հարաբերությունները միտված են է՛լ ավելի ընդլայնվելու և զարգանալու, ինչպես այլ, այնպես էլ՝ հատկապես կրթության և գիտության բնագավառում»,- իր խոսքում նշել է համալսարանի դեկան Անահիտ Կարապետյանը՝ փաստելով, որ այդ բարեկամական հարաբերություններում Ավանդական բժշկության համալսարանն ևս իր համեստ ներդրումն ունի: Անդրադառնալով բուհի ստեղծման ակունքներին ու սկզբունքներին՝ դեկանը կարևորեց հատկապե՛ս աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան նոր որակի, գիտակ և հմուտ բժիշկների պատրաստումը:
Հնդկաստանի դեսպան Յոգեշվար Սանգվանն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ՝ ընդգծելով հրավերի կարևորությունը: Նրա խոսքերով, հնդիկ ուսանողները բուհում իրենց լավ են զգում. «Ես չգիտեմ մի այնպիսի հնդիկի, ով իրեն Հայաստանում երջանիկ չի զգում»,- խոստովանեց դեսպանը»:
Ուսանողների փոխանցմամբ էլ, բուհն իրենց համար հարազատ տանիք է, որտեղ յուրաքանչյուր ոք զգում է հուսալի և պաշտպանված, իսկ գիտելիքներ ստանալու առումով՝ այն գերազանցում է սպասելիքները:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը, համալսարանի անձնակազմն ու ուսանողությունը մեծ ոգևորությամբ ունկնդրեցին ուսանողների պատրաստած հնդկական մշակույթն արտացոլող կատարումերը:

The Ambassador of India to the Republic of Armenia Yogeshwar Sangwan was hosted at the University of Traditional Medicine. This was his first visit to the University. Dean Anahit Karapetyan welcomed the ambassador and the guests, underlining the importance of the Armenian-Indian relations, reminding that they originated millennia ago.
"The Armenian-Indian relations develop in all spheres including science and education," said dean Anahit Karapetyan, noting that in this friendly relationship, the University of Traditional Medicine has its contribution. The dean also mentioned that University prepares high-level medical scientists who are experienced in using scientific empirical methods of diagnosis and treatment of traditional and modern medicine.
Indian Ambassador Yogeshwar Sangva was grateful for the invitation. He noted that Indian students feel good in the university, adding: "I do not know an Indian who does not feel happy in Armenia."
According to the students, the university is a home for them, where everyone feels safe and protected. And they are very pleased with the education in the University.