Նոյեմբերի 21-ին Ավանդական բժշկության համալսարանում տեղի ունեցավ բ․գ․թ․, պրոֆեսոր Է․Մ․Մինասյանի «Արևելյան ավանդական բժշկության տեսական հիմունքները և ասեղ-այրում թերապիա առարկան» ուսումնական ձեռնարկի շնորհանդեսը։
Ուսումնական ձեռնարկի համահեղինակներն են՝ ՌԴ Մոսկվա քաղաքի «Ինտրամեդ կենտրոնի» գլխավոր բժիշկ, «Չինական բժշկության» ամբիոնի պատվավոր անդամ Վ.Ս. Մկրտչյանը, «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի «Վերականգնողական կենտրոնի» տնօրեն, բ.գ.թ. Ն.Ս. Մկրտչյանը:
Դասագրքում ամփոփվել է չինական ավանդական բժշկության փիլիսոփայական աշխարհայացքները, զարգացման փուլերը: Այն առաջին հայալեզու ուսումնական ձեռնարկն է, որում ներառված է «Ասեղ-այրում թերապիա» առարկայի ամբողջ տեսական մասը և արտացոլում է պրոֆեսորի պրակտիկ աշխատանքի շուրջ 33 տարվա փորձը։
Ուսումնական ձեռնարկն ուղեցույց է ուսանողների, բժիշկների համար, քանզի այն իր խորը բովանդակությամբ, ահռելի ինֆորմացիայով և նորություններով պատասխանում է շատ ու շատ հարցերի, լրացնում է ժամանակակից բժշկությանը և է՛լ ավելի հարստացնում բժշկի գիտելիքները:
ԱԲՀ հիմնադրման օրվանից առ այսօր համալսարանի աշխատանքներին, գիտակրթական ծրագրերի իրականացմանը անմնացորդ նվիրումի և անբասիր աշխատանքի համար ԳԽ-ի որոշմամբ դասախոս, բ․գ․թ․, պրոֆեսոր Է․Մ․Մինասյանին հանձնվեց պատվոգիր և որպես խրախուսանք՝ դրամական պարգև:
Ավանդական բժշկության համալսարանի ողջ անձնակազմը շնորհավորում է այս կարևոր իրադարձության առթիվ, մաղթում՝ նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ բժշկության և գիտության զարգացման գործում։

The presentation of the educational manual "Theoretical Foundations of Traditional Eastern Medicine and Fire Needle Therapy Subject" was held on November 21 at the University of Traditional Medicine by Ph.D., professor E.M. Minasyan.
The co-authors of the educational manual are chief physician of the "Intramed Medical Center" of Moscow, Russia, honorary member of the "Chinese Medicine" chair V.S. Mkrtchyan, director of the Rehabilitation Center of Izmiryan MC, Ph.D. N.S. Mkrtchyan.
The textbook summarizes the philosophical worldviews and stages of development of traditional Chinese medicine. It is the first Armenian-language educational manual, which includes the entire theoretical part of "Fire Needle Therapy" subject and reflects the professor's 33 years of practical experience.
The educational manual is a guide for students, doctors, since it answers various questions with its deep content, tremendous information and news, as well as it complements modern medicine and further enriches doctor's knowledge.
According to the Scientific Council’s decision, the lecturer, Ph.D., Professor E.M. Minasyan was awarded a certificate and monetary award for his unfailing dedication to the work of the University from the day of its foundation to the present day, the implementation of scientific and educational programs.
The entire staff of the University of Traditional Medicine congratulates on this important event, wishes new successes and achievements in the development of medicine and science.