Մարտի 15-ին Ավանդական բժշկության համալսարանում նշվեց «Է. Մինասյանի անվան ավանդական բժշկության ամբիոնի» վարիչ, բժշկական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Էլեոնորա Մինասյանի 80 ամյակը, ով իր անուրանալի ներդրումն ունի համալսարանի կայացման գործում:
Միջոցառման սկզբում ներկաներն իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին համավարակի և Արցախյան պատերազմի ժամանակ զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակին:
Անդրադառնալով Էլեոնորա Մինասյանի անցած ուղուն՝ ԱԲՀ դեկան Անահիտ Կարապետյանը նշեց, որ պրոֆեսոր Էլեոնորա Մինասյանն իր 80 ամյա հոբելյանը դիմավորում է ծանրակշիռ վաստակով՝ թե՛ որպես գիտնական, թե՛ որպես գործող հմուտ բժիշկ, և թե՛ որպես նվիրյալ դասախոս:
«Հարգելի՛ ներկաներ, վստահ կարող եմ ասել, որ պրոֆեսոր Էլեոնորա Մինասյանի կենսագրության ամենաուրույն, հիշարժան էջը գրվել է Ավանդական բժշկության համալսարնում, որտեղ արդեն 30 տարի է, ինչ արարում է մեր մեծարգո հոբելյարը»,- ներկաների հետ կիսվեց ԱԲՀ դեկանը:
Իր խոսքի մեջ տիկին Կարապետյանը շեշտադրեց այս օրերին առողջապահական համակարգի առջև ծառացած «Covid 19-ի» մարտահրավերները հաղթահարելուն ուղղված նրա գերլարված աշխատանքն ու ջանքերը:
Միջոցառման ընթացքում Էլեոնորա Մինասյանը Ավանդական բժշկության համալսարանի և ԿԳՄՍ նախարարության կողմից արժանացավ պատվոգրերի՝ կրթության, գիտության և բժշկության ոլորտում անբասիր աշխատանքի և համալսարանի զարգացման գործում ներդրած մեծ ավանդի համար: Միջոցառման ավարտին Է. Մինասյանն իր շնորհակալական խոսքը հայտնեց ներկաներին:

On March 15 was celebrated the 80th anniversary of the Head of the "Chair of Traditional Medicine after E. Minasyan” at the University of Traditional Medicine, Candidate of Medical Sciences, Professor Eleonora Minasyan, who has made an undeniable contribution to the establishment of the University.
At the beginning of the event, the guests paid their respects to the memory of our compatriots who died during the Artsakh war and due to the pandemic.
Touching upon the path of Eleonora Minasyan, the Dean of the University of Traditional Medicine Anahit Karapetyan mentioned that Professor Eleonora Minasyan celebrates her 80th anniversary with great merit, as a scientist, as a skilled doctor and as a devoted lecturer.
"Dear participants, I can surely say that the most unique, memorable page in the biography of Professor Eleonora Minasyan was written at the University of Traditional Medicine, where our esteemed jubilee has been creating for 30 years," said the dean of UTM to the guests.
In her speech, Ms. Anahit Karapetyan emphasized her overworked and tensed efforts to overcome the challenges of Covid 19, facing the healthcare system these days.
During the event, Eleonora Minasyan was awarded diplomas by the University of Traditional Medicine and by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia for her outstanding contribution to the development of the University and for her impeccable work in the field of medicine, education and science.
The administration of the university once again congratulates honorable Eleonora Minasyan with deep respect, expresses its pride and gratitude, wishing new achievements and successes in both professional and work activities. E. Minasyan expressed her gratitude to the participants at the end of the event.