2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ից 18-ը ՀՀ ԳԱԱ Լ.Ա.Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտում տեղի ունեցավ լայնամասշտաբ միջազգային գիտաժողով, որը կազմակերպել էր Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտը և «BIO-SEE» կենսապատկերման միջազգային ասոցիացիան:
Ինստիտուտի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված գիտաժողովին, Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի գիտնականների հետ համագործակցության շրջանակներում, մասնակցեցին նաև ԱԲՀ ներկայացուցիչները՝ երկու պաստառային զեկույցով:
Զեկույցներից մեկը համահեղինակված էր ԱԲՀ Գիտական մասի վարիչ, դասախոս, բժիշկ Վահան Գրիգորյանի և ԱԲՀ ուսանող Պ. Անջան Կումարի կողմից: Գիտաժողովի պաստառային զեկույցների միջազգային մրցույթում այս զեկույցն արժանացավ մրցանակի՝ գրավելով 3-րդ հորիզոնականը:
Վ. Գրիգորյանը և Պ. Անջան Կումարը, Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի գործընկերների հետ համատեղ, իրականացնում են հետազոտական նախագիծ պերիֆերիկ նյարդային հյուսվածքի ինժեներիայի ոլորտում: Վ.Գրիգորյանը կոնֆերանսի բանավոր գիտական զեկույցի ընթացքում ներկայացրեց տեղական և միջազգային դրամաշնորհների արժանացած նախագիծը:
Մյուս պաստառային զեկույցի համահեղինակն էր ԱԲՀ ուսանողուհի Մահսա Քամալին, որը նաև հանդես էր գալիս որպես Գիտաժողովի կազմկոմիտեի անդամ: Մ. Քամալին ունի գիտությունների թեկնածուի աստիճան՝ սաղմնաբանության ոլորտում և ԱԲՀ-ում այժմ ստանում է երկրորդ՝ «Բուժական գործ» մասնագիտությունը:
Ունենալով հյուսվածքային ինժեներիայում խորը գիտելիքներ՝ նա ներկայումս ներգրավված է հյուսվածքային ինժեներիայի ոլորտի փորձարարական հետազոտական նախագծում: Նշենք, որ նախագիծը ֆինանսավորվում է «ANSEF» դրամաշնորհի շրջանակներում:

On October 16-18, 2023, a grand-scale international conference was held in L. A. Orbeli Institute of Physiology NAS RA, organized by the Orbeli Institute and BIO-SEE international bioimaging society.
In the conference dedicated to the 80th anniversary of the Institute, within the framework of cooperation with the scientists of the Institute of Physiology, the representatives of UTM also participated with two poster reports.
One of the reports was co-authored by Vahan Grigoryan, head of the Department of Science of UTM, lecturer, doctor and UTM student Mr. Anjan Kumar. This paper won an award in the international conference poster competition, taking the 3rd place.
V.Grigoryan and Mr. AnjanKumar, together with colleagues from Orbeli Institute, are conducting a research project in the field of peripheral nerve tissue engineering.
The project, which has been awarded local and international research grants, was also presented by V.Grigoryan during the conference in his scientific report.
Another poster was co-authored by UTMA student Mahsa Kamali, who also served as a member of the Executive committee of the Conference. M. Kamali, who holds a Ph.D. degree in embryology, studies medicine in UTMA as her second specialization. She has a strong background in the tissue engineering field, and is currently involved in a tissue engineering experimental research project, funded by ANSEF grant.