Հոկտեմբերի 31-ին և նոյեմբերի 1-ին Ավանդական բժշկության համալսարանում անցկացվեց ներբուհական շախմատի մրցաշար: ԱԲՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ և Երևանի Ավանի շախմատի մարզադպրոցի աջակցությամբ կազմակերված մրցաշարին մասնակցում էին համալսարանի հայ և օտարազգի մի շարք ուսանողներ:
Դեկան Անահիտ Կարապետյանը ողջունելով մասնակիցներին՝ նշեց, որ ավանդույթ դարձած սպորտային խաղերը մեծապես ոգևորում են ուսանողներին՝ ապահովելով բարձր տրամադրություն: Ըստ դեկանի, շախմատի առաջնության կազմակերպումը մի քանի նպատակ է հետապնդում՝ համախմբել ու մտերմացնել ուսանողներին, նրանց առօրյան դարձնել է՛լ ավելի բովանդակալից, զարգացնել ուսանողների տրամաբանությունը, և, վերջապես, այն լավագույն առիթ է շնորհալի ուսանողներին բացահայտելու համար:
Խաղն ընթացավ հետաքրքիր և լարված պայքարով: Համառ պայքարում համալսարանի լավագույն շախմատիստներ ճանաչվեցին՝
Շախմատի մրցաշարում 3 լավագույն տեղերը զբաղեցրած ուսանողներին գավաթներ, մեդալներ և պատվոգրեր հանձնեց Ավանի շախմատի մանկապատանեկան դպրոցի տնօրեն, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահության անդամ, շախմատի ՖԻԴԵ-ի սպորտի վարպետ Դավիթ Հունանյանը:
Համալսարանի դեկան Անահիտ Կարապետյանը շնորհավորելով հաղթողներին՝ նրանց մաղթեց նորանոր հաջողություններ և հաղթանակներ առաջիկայում կայանալիք միջբուհական մրցաշարերին:
Նշենք, որ մրցաշարը անցկացվեց միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան. մրցակիցներն ընտրվում էին համակարգչային հատուկ ծրագրով (www.chess-results.com), որին աշխարհի տարբեր անկյուններից կարող էին հետևել ուսանողների ծնողներն ու հարազատները:

On October 31 and November 1, in the University of Traditional Medicine was held a Chess Tournament. A series of Armenian and foreign students from the University participated in the tournament sponsored by the UTMA Student Council and supported by Avan Chess School in Yerevan.
Dean Anahit Karapetyan welcomed the participants and mentioned that traditionally sporting games greatly inspire the students, providing a high level of mood.
According to the Dean, the organization of the chess championship aims to bring together students, make them more meaningful, develop students logic, and, finally, it is the best opportunity to discover talented students.
The game took place in an interesting and tense struggle.
The best chess players of the University were recognized in the hard struggle,
In the chess tournament, FIDE Master of Sports David Hunanyan, a member of the Yerevan Chess Federation Presidency, awarded the cups, medals and certificates to the students, who are the top 3 chess players.
Dean of the University Anahit Karapetyan congratulated the winners, wished them new successes and victories in the forthcoming inter-university tournaments.
The tournament was held in accordance with the international standards. Competitors were selected by a computer program (www.chess-results.com), which could follow students' parents and relatives from different corners of the globe.