Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանությունը Ավանդական բժշկության համալսարանում նշեց հնդկական կարևոր օրերից մեկը՝ Այուրվեդայի 10-րդ օրը՝ «Այուրվեդան մարդկանց և մոլորակի համար» թեմայով:
Համալսարան ժամանած հյուրերի կազմում էին Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան, դեսպանատան այլ աշխատակիցներ:
Դեսպան Նիլակշի Ս. Սինհան և այլ ելույթ ունեցողներ ընդգծեցին Այուրվեդայի կարևորու թյունը և դրա ամբողջական մոտեցումը առողջությանն ու բարեկեցությանը:
Հնդկաստանում Այուրվեդան համարվում է բժշկական օգնության ձև, որը համարժեք է ավանդական արևմտյան բժշկությանը, ավանդական չինական բժշկությանը, նատրոպաթիկ և հոմեոպաթիկ բժշկությանը:

On September 23, the Embassy of the Republic of India in the Republic of Armenia marked one of India’s important days at the University of Traditional Medicine — the 10th Ayurveda Day, under the theme “Ayurveda for the Well-being of People and the Planet.”
Among the guests who arrived at the university were the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to Armenia, Nilakshi Saha Sinha, and other embassy staff members.
Ambassador Nilakshi S. Sinha and other speakers emphasized the importance of Ayurveda and its holistic approach to health and well-being.
In India, Ayurveda is considered a form of medical care equivalent to traditional Western medicine, traditional Chinese medicine, naturopathy, and homeopathy.