«Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամը (ՈԱԱԿ) հունվարի 19-ին Ավանդական Բժշկության Համալսարանում իրականացրեց որակի ապահովման համակարգերի մշտադիտարկում համաձայն 2011 թվականին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված՝ «ՀՀ-ում մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների և դրանց մասնագիտությունների պետական հավատագրման կարգի» և «Ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման չափանիշներին համապատասխան» որոշումների: Մշտադիտարկման այցի ընթացքում ՈԱԱԿ-ի ներկայացուցիչները առանձին-առանձին հանդիպեցին ռեկտորի և պրոռեկտորների, որակի ապահովման կենտրոնի աշխատակիցների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ինչպես նաև ուսանողության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ժամանակ քննարկվեցին մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ մասնագիտական կրթական ծրագրերի մշակման ու բարելավման ուղղությամբ ղեկավար կազմի տեսլականի, որակի կառավարման սկզբունքով իրականացվող կանոնակարգերի և մեխանիզմների մշակման, ծրագրերի արդիականության ապահովման, ուսանողների գնահատման, ծրագրերի հետ կապված խոչընդոտների և այլնի մասին:
Հիշեցնենք, որ Ավանդական Բժշկության Համալսարանը գործում է շուրջ 27 տարի, և այդ տարիներին մշտապես եղել է տարածաշրջանի առաջատար կրթօջախներից մեկը՝ պատրաստելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան բժիշկ- մասնագետներ:

The National Center for Professional Education Quality Assurance Foundation (ANQA) carried out a systematic monitoring of quality assurance systems at the University of Traditional Medicine on January 19, 2011, according to the Government's decisions on “The Accreditation Procedure for Educational Institutions and their Specialties” and “Institutional Accreditation Standards”. During the monitoring visit, the ANQA representatives had meetings with the Rector and vice-rectors, the staff of the Quality Assurance Center, the faculty, as well as the students.
During the meetings, a number of issues were discussed, including the vision of the development and improvement of professional educational programs, the elaboration of QAC’s regulations and mechanisms, insurance of the programs’ actuality, students’ assessment, barriers for the educational programs, etc.
It should be reminded that the University of Traditional Medicine has been functioning for almost 27 years and has always been one of the leading educational institutions in the region, preparing medical specialists in line with international standards.