15-ը մարտի 2022թ., Երևան
Հայաստանում բժշկությամբ սկսել են զբաղվել դեռևս հազարավոր տարիներ առաջ՝ առնվազն բրոնզեդարից, որի մասին վկայում են հնագիտական և հնամարդաբանական հետազոտությունները: Բժշկության մասին գրավոր տվյալներ ունենք հիմնականում միջնադարյան աղբյուրներից (Անանիա Շիրակացի (VII դ.), Միխթար Հերացի (ХII դ.), Ամիրդովլաթ Ամասիացի (XV դ.), Գրիգորիս (ХII դ.) և այլն): Սակայն ավանդական բժշկությանն առնչվող ամեն ինչ չէ, որ գրառվել և հրատարակվել է․ բժշկական գիտելիքի մի մասը գոյատևել և մեզ է հասել ժողովրդական բժշկության ձևով, որը կիրառվում է նաև մեր ժամանակներում: Ժողովրդական բժշկության ձևով պահպանված ավանդույթները, իհարկե, անխառն չեն մնացել: Շատ տեղերում դրանք ազդվել են ժամանակակից բժշկությունից և օտար ավանդական բժշկությունից, որը ևս ուսումնասիրության արժանի թեմա է: Մեր օրերում ավելի կիրառական են ավանդական բժշկության տարատեսակ ոլորտների այն մեթոդները, որոնց արդյունավետության մասին առկա են գիտական և փորձարարական տվյալներ: Բուժման որոշակի ձևերի արդյունավետության գիտական-փորձարարական ճանապարհով հաստատված լինելը առաջնային կարևորություն ունի ժամանակակից ավանդական բժշկության ոլորտում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ժողովրդական բժշկությունը, որից հաճախ սերում է ավանդական բժշկությունը, երբեմն շաղկապված է լինում հավատալիքների հետ կամ ներառում է հավատալիքային տարրեր:
Սիրով հրավիրում ենք ավանդական և արդի բժշկությանն առնչվող ամենաբազմազան ոլորտների մասնագետներին այս գիտաժողովում ներկայացնել իրենց գիտական հետազոտությունների արդյունքները կամ ունկնդրել ոլորտում աշխատող այլ մասնագետների հետազոտությունների մասին պատմող ելույթները:
Գիտաժողովի նստաշրջաններ․
· Ավանդական բժշկությունը Հայաստանում ըստ ազգագրական, բանահյուսական նյութերի և գրավոր աղբյուրների
· Արդի բժշկությանն առնչվող բժշկակենսաբանական հետազոտություններ
Գիտաժողովին որպես ունկնդիր կամ զեկուցող մասնակցելու համար խնդրում ենք լրացնել մասնակցության հայտը մինչև ս․թ․ օգոստոսի 15-ը (հայտը լրացնելու համար պահանջվելու է գիտաժողովի մասնակցի անուն ազգանունը, աշխատավայրը, էլ․ փոստի հասցեն և հեռախոսահամարը, իսկ եթե ցանկանում եք ներկայացնել Ձեր հետազոտությունը գիտաժողովում՝ նաև ներկայացվելիք թեմայի վերնագիրը, հեղինակների կազմը և 200-500 բառ ամփոփագիր):
Եթե հոդվածի գիտական չափանիշներին համապատասխանությունը հաստատող և այն հրատարակման համար երաշխավորող տեղեկանք (տե՛ս ստորև) չի ներկայացվել հեղինակի կողմից, ներկայացվելիք թեմայի ընդունման մասին որոշումը կկայացվի 30 օրվա ընթացքում, որի մասին հայտատուն կծանուցվի համապատասխան էլեկտրոնային նամակի միջոցով:
Գիտական հոդվածների ընդունման պայմաններին և չափանիշներին համապատասխանության դեպքում գիտաժողովի նյութերը կարող են հոդվածների ձևով հրատարակվել Ավանդական բժշկության համալսարանի նորաստեղծ «Ավանդական բժշկություն» պարբերականի առաջին համարում։
Գիտաժողովի և պարբերականում հրատարակվելիք հոդվածների լեզուները՝ հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն։
Գիտական հոդվածի տպագրման համար հեղինակը պետք է ներկայացնի հոդվածի գիտական չափանիշներին համապատասխանությունը հաստատող և այն հրատարակման համար երաշխավորող տեղեկանք՝ տրված հեղինակի հիմնարկության գիտական խորհրդի կողմից։ Տեղեկանքը պետք է հաստատված լինի գիտ․ խորհրդի նախագահի կամ քարտուղարի ստորագրությամբ և կնքված լինի հիմնարկության կնիքով։ Որպես այլընտրանք հեղինակը կարող է ներկայացնել երաշխավորագիր գիտական աստիճան ունեցող տվյալ ոլորտի երկու մասնագետների կողմից։ Տեղեկանքի և երաշխավորագրի վրա պետք է նշված լինեն հիմնարկության կամ գիտաշխատողի կոնտակտային տվյալները՝ խմբագրության կողմից անհրաժեշտության դեպքում վերջինիս հետ կապ հաստատելու նպատակով։ Հոդվածը հրատարակելիս նշվելու է այն հրատարակության երաշխավորող կազմակերպության կամ մասնագետների անունները։ Տեղեկանքի կամ երաշխավորագրի բացակայության դեպքում պարբերականի խմբագրությունը իրավունք է վերապահում հոդվածն ուղարկել անանուն գրախոսության և բացասական կարծիքի ստացման դեպքում մերժել վերջինիս տպագրությունը։
Հոդվածը պետք է ունենա հետևյալ բաժինները․
Հոդվածը պետք է լինի 2000-6000 բառի սահմաններում։ Տառատեսակը՝ Unicode (Sylfaen՝ հայերենի, Times New Roman՝ լատինատառ և կիրիլիկ տեքստերի համար):

"Traditional medicine in Armenia and in neighboring countries"
Medicine has been practiced in the territory of Armenia for thousands of years, at least from the Bronze Age, as evidenced by archeological and anthropological studies. There are written data about medicine mainly from medieval sources (Anania Shirakatsi (VII century), Mikhtar Heratsi (XII century), Amirdovlat Amasiatsi (XV century), Grigoris (XII century), etc.). However, not everything related to traditional medicine has been recorded and published; some of the medical knowledge has survived and has reached us through the folk medicine practiced in our times. The traditions preserved in folk medicine, of course, have not remained unmixed. In many places and communities, they have been influenced by modern medicine and foreign traditional medicine, which is also a worthy subject of study. Nowadays, those methods of various fields of traditional medicine are more applied, the effectiveness of which is based on scientific and experimental data. The scientific and experimental validation of certain forms of treatment is of primary importance for modern traditional medicine, given the fact that folk medicine, from which traditional medicine often derives, is sometimes associated with beliefs or includes elements of belief.
We kindly invite specialists from the most diverse fields of traditional and conventional medicine to present the results of their scientific research at this conference and/or to attend presentations of other specialists.
Conference Sessions:
• Traditional medicine in Armenia according to ethnographic, folklore materials and written sources
•  Biomedicinal studies related to conventional medicine
To participate in the conference as an attendee or a speaker, please fill out the application form by August 15 (to fill in the application you will need the name of the conference participant, affiliation, e-mail address and phone number, and, if you want to present your research at the conference, also the title of the topic to be presented, the list of the authors and 200-500 words summary).
If the author has not submitted a certificate confirming the scientific standards of the article for its publication (see in the further text), the decision on accepting the submitted topic will be made within 30 days, about which the applicant will be notified via the relevant e-mail.
If the conditions for accepting scientific articles are met, the conference materials can be published in the first issue of the newly established "Traditional Medicine" journal of the University of Traditional Medicine.
The conference languages and the languages of the articles to be published in the periodical: Armenian, English, Russian.
Conditions and criteria for accepting scientific articles
for publication in the journal "Traditional Medicine"
For the publication of a scientific article, the author must submit a certificate confirming the conformity of the scientific standards of the article, guaranteeing its publication, issued by the Scientific Council of the author's institution. The certificate must be validated by the signature of the chairman or secretary of the board and stamped by the institution. As an alternative, the author can submit letters of recommendation from two specialists with a scientific degree in the corresponding field. The certificate and letter of recommendation should contain the contact details of the institution or the researcher in case the editorial board needs to contact the latter. When publishing the article, the names of the organization or specialists guaranteeing its publication will be mentioned. The editorial board of the journal reserves the right to send the article for anonymous review and, in case of receiving a negative opinion, to refuse its publication, if a corresponding reference or letter of recommendation is not provided.