«Հայոց պատմության» գործնական դաս` «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում
Վերջերս, Ավանդական բժշկության համալսարանի «Հումանիտար առարկաների ամբիոնը» 1-ին կուրսեցիների համար կազմակերպեց «Հայոց պատմության» գործնական դաս` «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում:
Թանգարանում մշտապես ցուցադրված են Ուրարտուի պատմության, տնտեսության, ճարտարապետության ու կերպարվեստի, ոռոգման և ամրաշինական աշխատանքների, որմնանկարչության, խեցեգործության և այլ բնագավառներում պետության առաջընթացի մասին վկայող նյութեղեն ապացույցներ:
Թանգարանային այլ հավաքածուներին, ինչպես նաև Էրեբունիում, Կարմիր բլուրում և Շենգավիթում իրականացված հնագիտական ուսումնասիրություններին հանրությանը ծանոթացնելու համար արգելոց-թանգարանը պարբերաբար կազմակերպում է նաև այլ ցուցադրություններ:
Այցի շրջանակում այս ամենը մանրամասն ուսանողներին ներկայացրեց «Հումանաիտար առարկաների ամբիոնի» դասախոս, պ.գ.թ. Վիկտորյա Վասիլյանը` ավելի ամրապնդելով դասախոսությունից ստացած գիտելիքները:

Recently, the "Chair of Humanities" of the University of Traditional Medicine organized a practical lesson on "Armenian History" for freshmen at the "Erebuni" Historical-Archaeological Reserve-Museum.
The museum constantly displays material evidence of the state's progress in the history of Urartu, economy, architecture and fine arts, irrigation, fortifications, frescoes, pottery, and other fields.
The museum regularly organizes other exhibitions to introduce other museum collections and archeological excavations, such as those in Erebuni, the Red Hill and in Shengavit.
Within the framework of the visit, all this was presented to the students in detail by the lecturer of the "Chair of Humanities", Ph.D. Viktoria Vasilyan, strengthening the knowledge gained from the lecture.