ԱԲՀ –ի կարևորագույն նպատակներից է ուսանողների ներգրավումը գիտական ծրագրերին և աշխատանքներին
ԱԲՀ –ի կարևորագույն նպատակներից է ուսանողների ներգրավումը գիտական ծրագրերին և աշխատանքներին, որն իրականացվում է հետևողականորեն:
Հոկտեմբերի 7-10-ը ՀՀ ԳԱԱ Լ․Ա․Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտում  տեղի ունեցավ Հարավարևելյան Եվրոպայի Կենսապատկերման Կազմակերպության (BIO-SEE) տարեկան միջազգային գիտաժողովը, որը կայացավ «Կենսապատկերման ժամանակակից մեթոդները ֆիզիոլոգիայի և բժշկության ոլորտում» խորագրի ներքո: ԱԲՀ «Բուժական գործ» մասնագիտության ուսանողներն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեցին գիտաաժողովին և ստացան կարևորագույն տեսական և գործնական գիտելիքներ բժշկության մեջ կիրառվող մի շարք կենսապատկերման մեթոդների վերաբերյալ: Գիտաժողովի շրջանակներում նաև տեղի ունեցավ գիտական պաստառների (poster presentation) միջազգային մրցույթ, որի ժամանակ ներկայացվեց պաստառային զեկույց «Foldink» լաբորատորիայի, Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի և Ավանդական բժշկության համալսարանի հետազոտողների կողմից։ Պաստառային զեկույցը միջոցառման ընթացքում գնահատող հանձնաժողովի դատին ներկայացրին աշխատանքի համահեղինակներ՝ ԱԲՀ գիտական մասի վարիչ բժիշկ Վահան Գրիգորյանը և ԱԲՀ Բուժական ֆակուլտետի 5-րդ կուրսի ուսանողուհի Ռոհինի Զադբուկեն: Պաստառի շնորհանդեսը զգալի գիտական հետաքրքրություն առաջացրեց և «Լավագույն պաստառ» մրցույթում արժանացավ երկրորդ հորիզոնականին:

• Involvement of UTMA students in scientific projects and initiatives constitutes one of the important goals of the University
Involvement of UTMA students in scientific projects and initiatives constitutes one of the important goals of the University
Involvement of UTMA students in scientific projects and initiatives constitutes one of the important goals of the University, which is pursued in a consistent fashion.
On October 7-10, the Annual Conference of the Biomedical Imaging Organization for South East Europe (BIO-SEE) was held at L.A.Orbeli Institute of Physiology (OIPH), Yerevan, Armenia. This international conference took place under the title of Modern Methods of Biovisualization in Physiology and Medicine. Students of the Faculty of General Medicine of UTMA actively participated in the conference, which provided them with important theoretical-practical knowledge regarding a wide scope of imaging techniques utilized in medicine and biomedical science. In the framework of the conference, an international competition for scientific posters took place, in which a poster was prepared by researchers from Foldink Laboratory, Orbeli Institute and University of Traditional Medicine. During the event, the poster was presented to the referees by co-authors of the poster, Dr. Vahan Grigoryan - head of the UTMA Department of Science and Ms. Rohini Zadbuke - 5th year student of the UTMA Faculty of General Medicine. The poster presentation sparked substantial scientific interest and was awarded 2nd place in the Best Poster Competition.