Ավանդական բժշկության համալսարանի 30-ամյակը
Դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Ավանդական բժշկության համալսարանի 30- ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումը:
Ներկաների թվում էին  կրթության ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝  Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի Գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավար, հ.գ. դոկտոր, պրոֆեսոր և ԱԲՀ Ստոմատոլոգիական ֆակուլտետի նախկին դեկան Կամո Վարդանյանը, «Campus International» կենտրոնի հիմնադիր նախագահ Աշոկ Կարուվարաթոդին,  Գլաձոր համալսարանի ռեկտոր, ի.գ. դոկտոր, պրոֆեսոր Ժորա Ջհանգիրյանը, Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը,  ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ռեկտոր, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ռեկտոր,  ֆ.գ.թ., դոցենտ Անուշավան Մակարյանը, մի շարք երկրների դիվանագետներ, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի աշխատակիցներ, ուսանողներ և այլոք:
Միջոցառման սկզբում ներկաներն ոտնկայս իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին 44- օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակին:
Իր ողջույնի խոսքով՝ ԱԲՀ դեկան Անահիտ Կարապետյանը շնորհավորեց  ԱԲՀ-ի հիմնադիր- ռեկտոր պարոն Սարիբեկյանին,   համալսարանի ողջ անձնակազմին, դասախոսներին և ուսանողներին: Ներկայացնելով համալսարանի անցած բեղմնավոր ուղին՝ դեկանը նշեց.
«Հայտնի է , որ ուսանողական տարիներին է ձևավորվում անհատը, և մեր համալսարանի գերագույն նպատակն է պատրաստել այնպիսի բժիշկներ, ովքեր ունակ կլինեն ցուցաբերելու բոլորանվեր, անմնացորդ  պատրաստակամություն, ինքնազոհություն, անսահման բարութուն.  հատկանիշներ, որոնք հիվանդի ապաքինման գրավականն են»:
Անդրադառնալով կրթության դերին՝  դեկան Կարապետյանը կարևորեց օր-օրի փոխվող համաշխարհային մարտահրավերներին արդիական, կայուն ու  հարուստ  գիտելիքներով դիմագրավելու  անհրաժեշտությունն ու պայմանը:
Երեկույթի ընթացքում երկարատև, բարեխիղճ և անբասիր աշխատանքի համար պարգևատրվեցին համալսարանի մի շարք աշխատակիցներ:
Պարգևատրումներից անմասն չմնացին նաև լավագույն ուսանողներն ու ԱԲՀ ուսանողական գիտական ընկերության կողմից առավել աչքի ընկած ուսանողները:
Միջոցառումն էլ ավելի գունեղ դարձրեցին համալսարանի տարբեր ազգությունների ուսանողների ասմունքն ու մշակութային կատարումները:

The jubilee event dedicated to the 30th anniversary of the University of Traditional Medicine took place on December 19. Among presents there were a number of representatives of the education sphere, including the Head of Research center at the Armenian State Pedagogical University after Kh.Abovyan Professor of Psycology/Chair of Applied Psychology, former Dean of the Faculty of Dentistry of UTM Kamo Vardanyan; The founder of Campus International center, Director Ashok Karuvarathodi; Rector of Yerevan Gladzor University, Doctor of Laws, Professor Zhora D.Jhangiryan; Director of the National Information Center for Academic Recognition and Mobility Gayane Harutyunyan; Rector of YSU Ijevan Branch Anushavan Makaryan, a number of diplomats, administrative-teaching staff, students and others.
At the beginning of the event, the presents and guests paid their respect to the memory of our compatriots who died during the 44-day war.
In her welcoming speech, the Dean of UTM, Anahit Karapetyan, congratulated the Founder-Rector of the University, Mr. Saribekyan, the entire staff, lecturers and students of the University, and presented the fruitful path of the University.
The Dean stated: “It is known that the individual is formed during the student years, the main goal of our university is to train doctors who will be able to show complete readiness, self-sacrifice, infinite kindness, qualities that are the guarantee of the patient's recovery”.
Touching upon the role of education, the Dean Karapetyan stressed the need and condition to face the global challenges that are changing day by day with modern, stable and rich knowledge.
During the party, vice-rectors, the best heads of different departments, as well as a number of university employees were awarded for their long, honest and impeccable work.
The best students and the most outstanding students of UTM’s Student Scientific Society were also awarded.
The event was enriched and more colorful by the recitations and cultural performances of students of different nationalities.